Wiadomości z kraju i ze świata

Meble Gdańskie

Publikacja z dnia 1970-01-01 01:00, MebS S.C.

Meble gdańskie, pierwotnie, od XVI wieku, wytwarzane w Gdańsku, charakteryzują się bardzo wysoką jakością i estetyką oraz szlachetnymi proporcjami i bogatym udekorowaniem rzeźbiarskim.
Cechy te sprawiają, że są one nie tylko funkcjonalnymi i użytecznymi przedmiotami, ale również wspaniałymi dziełami sztuki, pięknie zdobiącymi wnętrza.

Technologia tworzenia mebli gdańskich powstała wiele wieków temu i jest kontynuowana do dziś. Wykonywane tradycyjnymi ręcznymi technikami pracy poszczególne projekty uzyskują indywidualne i niepowtarzalne cechy, co stanowi przeciwieństwo obecnej masowej, maszynowej produkcji. Ich wartość zawiera się zarówno w formie, jak i materiałach, z których zostały wykonane. Wszystkie typy mebli gdańskich są bowiem wytwarzane z najwyższej jakości surowców, wykorzystuje się szlachetne gatunki drewna. Elementy konstrukcyjne wykonywane są z litego drewna, zwłaszcza dębowego, brzozowego, bukowego czy mahoniowego. Najbardziej wyróżniającą cechą tych mebli jest bogata, ręczna snycerka. Motywy dekoracyjne najczęściej stanowią szerokie gzymsy, pilastry, eliptyczne płyciny o wielokrotnie załamanym konturze czy głębokie profilowania. Zdobią je także bogate rzeźbiarskie ornamenty utworzone z motywów roślinnych, takich jak: liście akantu, kwiaty i owoce, a także motywów geometrycznych czy figuralnych.


Niepowtarzalność zapewnia tym meblom stosowanie tradycyjnych ręcznych technik pracy – snycerki, fornirowania, listwowania. Często stosowane są skomplikowane techniki zdobnicze, takie jak inkrustacja czy intarsja.


W stylu tym wykonywane jest szerokie spektrum rodzajów mebli, można tu znaleźć: stylowe biblioteki, biurka, krzesła, fotele, komody, kredensy, łóżka, narożniki, półki, sofy, stoliki, stoły, szafy i inne.


Przykładem polskiej firmy produkującej meble gdańskie może być przedsiębiorstwo Mebs z Sierakowic na Kaszubach. Firma istnieje od 25 lat, a produkcją tego typu mebli zajmuje się od lat 15. W jej kolekcji znajduje się ponad 100 wzorów z XVII i XVIII wieku, które obejrzeć można w siedzibie firmy, w jej jedynym firmowym salonie meblowym. Meble można zamówić przez Internet lub telefonicznie. Praca nad zamówieniem trwa od 2 do 12 tygodni. Wykonywane są także wzory według przedstawionych grafik lub indywidualnych projektów zamawiających. W kaszubskiej firmie jako materiału używa się tylko drewna dębowego. Jego piękno, rysunek, fakturę i kolor uwypukla wykończenie powierzchni politurą lub woskiem.
Meble często posiadają systemy zabezpieczeń uniemożliwiający ich otwarcie, a także mogą być wyposażone w tajemne schowki i skrytki z systemem blokad.

Firma Mebs zatrudnia najlepszych rzeźbiarzy w północnej Polsce. Dzięki ich ręcznej pracy, pieczołowicie wykonane, unikatowe, dębowe meble gdańskie trafiają do salonów zarówno w Polsce, jak i między innymi takich krajów, jak: Francja, Niemcy, Norwegia, Rosja czy USA.

Pozostałe informacje prasowe:

MebS S.C.
ul. Kartuska 35
83-340 Sierakowice
NIP: 589-18-29-871
tel. 0 660-477-171

MebS.pl

MebS S.C.

not posible to connection with ApiSendQuery